Про спілку
Новини
Фестивалі
 Що відбулись
 Що будуть
Кінозали
Відпочинок
Законодавство
Нагороди
Контакти
 
 
16-18 жовтня, 2012
8-ий фестиваль екранних мистецтв «Дніпро-cinema» ім. Данила Сахненка
 
У цьому році вже восьмий раз проводиться у Дніпропетровську фестиваль екранних мистецтв «Дніпро-cinema», що заснований з ініціативи Дніпропетровського осередку Національної спілки кінематографістів України. У першому фестивалі брали участь представники лише 8 студій і 9 авторів. З 2006 року фестиваль здобув статус «Всеукраїнського» і носить ім’я одного із фундаторів українського кіно режисера-оператора Катеринослава-Дніпропетровська Данила Сахненка. У цьому році для конкурсної програми «Дніпро-cinema» відібрано творчі роботи більше 120 авторів із 18 міст України, а також із Росії, Білорусі, Франції, Чехії, США. Серед них кінематографісти із Києва, Харкова, Херсона, Полтави, Алушти, Одеси, Луцька, Івано-Франківська, Москви, Кіровограду та інших міст.

Конкурсна програма дуже розмаїта: документальні, ігрові, науково-популярні, анімаційні стрічки, телефільми, телепередачі. Перегляди конкурсних робіт відбуватимуться у різних глядацьких аудиторіях: у приміщеннях Дніпропетровського Будинку мистецтв, Національного гірничого університету, Дніпропетровського Національного університету ім. Олеся Гончара, юнацької бібліотеки ім. Свєтлова, коледжі дизайну. Журі фестивалю очолює народний артист України Ярослав Лупій.

Крім традиційних частин програми: конкурсних переглядів, творчих зустрічей із авторами фільмів, дискусій, організатори підготували незвичайний проект з нагоди 100-річчя виходу у світ першого в історії світового кіно УКРАЇНСЬКОГО повнометражного ігрового кінофільму. 100 років тому наш край вписав значний рядок в історію розвитку світового кінематографу: оператором-режисером Данилом Сахненком здійснено зйомки першого українського повнометражного ігрового фільму «Запорозька Січ», прем’єра якого відбулася в 1912 році (сам фільм, на жаль, до сьогодні не віднайдено). Постать мешканця Катеринослава (нині Дніпропетровська) Данила Сахненка посідає значне місце серед піонерів вітчизняного кінематографу. Науковим консультантом фільму був відомий історик козацтва Дмитро Яворницький. У зйомках масових сцен були задіяні мешканці селища Лоцманська Кам’янка, що зараз є частиною Дніпропетровська.

Ім’я нашого славного земляка пошановане: у 2006 році у Дніпропетровську заснована міська мистецька премія ім. Данила Сахненка, що вручається до Дня українського кіно за кращі досягнення в галузі кіномистецтва, а у 2011 році на приміщенні кінотеатру «Родина» фундатору українського кінематографу встановлена меморіальна дошка (зусиллями мецената Олексія Лазька).

15-16 жовтня цього року під егідою управління культури та мистецтв і Національної спілки кінематографістів України у Дніпропетровську буде здійснено театралізовану реконструкцію фільму «Запорозька Січ» за синопсисом фільму, що зберігся у статтях відомого режисера Андрія Кордюма. Режисер реконструкції – заслужений діяч мистецтв України Анатолій Канцедайло (постановка підтримана стипендією міського голови).

100 років тому зйомки відбувалися в одному із передмість нинішнього Дніпропетровська – с. Лоцманська Кам’янка. Про це ми дізнаємося із публікацій київської газети того часу «Засів» від 30 вересня 1911 року. У газеті повідомлялось: «Відома кінематографічна фірма братів Пате хоче випустити картину «Напад татар на Запорізьку Січ». Щоб ся картина мала справжній вигляд, фірма хоче улаштувать показний бій на березі Дніпра, на місці бувшої Січі. З сею метою агенти фірми робили досліди Дніпра на всьому протязі між Олександрівським (Запоріжжям) і Катеринославом і спинились на Лоцманській Каменці, як найбільше підхожому місці. На березі Дніпра на швидку будуються курінь, хати і тини. Мало не половину селян села запрошено для участі «в бою»; для всіх, що візьмуть участь «в бою», фірма зшила відповідні вбрання. Бій сей мав бути 14 вересня».

Реконструкція зйомок, що відбулись 100 років, і зараз відбудеться у Лоцманській Кам’янці 16 жовтня 2012. Зйомки будуть здійснювати кінематографісти з Луцька, Полтави, Херсона, Шахтарська Донецької області, Черкас, Верхньодніпровська, Кривого Рогу та Дніпропетровська. У проведенні реконструкції задіяні мешканці Лоцманської Кам'янки, науковці, актори, фольклорні колективи, спортсмени кінно-спортивних шкіл, студенти історичного факультету Національного університету, представники кінної міліції, громадських козацьких організацій.


НСКУ

До списку
 
 
 
 © Design Space-Inform